Fotosoutěž 2013

 

FOTOSOUTĚŽ 2013

Absolutní vítěz:

Roman Jaroš - Večer na kolejích

Cena veřejnosti:

František Tylšar - Zahrádka železniční víly


Přehled soutěžních fotografií v jednotlivých kategoriích

1. SOUČASNÁ INFRASTRUKTURA (ŽELEZNICE) – klikněte pro celou kategorii

Vítězná fotografie: Filip Řezníček: noční hlídka

2. místo – Luděk Veselý: Pozor

3. místo – Martin Třískala: Návěstidlo BS ze stanice Bylnice


2. LIDÉ NA ŽELEZNICI – klikněte pro celou kategorii

Vítězná fotografie: Marta Wojciechowska - Na poslední chvíli

2. místo – Roman Jaroš: Cestující

3. místo – Jan Nechvíle: V uličce


3. HISTORICKÁ ŽELEZNICE – klikněte pro celou kategorii

Vítězná fotografie: Hana Palečková - Večerní Pára

2. místo – Eduard Krafek: ŽST Praha Střed

3. místo – Hana Palečková: Parní historie


4. VÝTVARNĚ POJATÁ FOTOGRAFIE – klikněte pro celou kategorii

Vítězná fotografie: Josef Buček - Úložiště

2. místo – Jan Kutílek: Kotel

3. místo – Zdeněk Lín: Kalamita


5. ŽIVOT NA ŽELEZNICI – klikněte pro celou kategorii

Vítězná fotografie: Miroslav Volek -  Oprava výhybky

2. místo – Miroslav Volek: Sněhová fréza

3. místo – Vladimíra Michálková: Kolem přes kolej

 

 

 

Ceny:

 • Hlavní cena - Cena odborné poroty
 • Vítězné fotografie v každé kategorii (celkem 15)
 • Cena veřejnosti – vyhlášená na základě nejvyššího počtu udělených hlasů ve veřejném hlasování na internetu
 • První místa ve všech kategoriích + výherci hlavní ceny a ceny veřejnosti získali:
  • mosaznou pamětní výherní plaketu SŽDC,
  • poukaz na dovolenou v ceně 15 000 Kč  dle vlastního výběru od sponzora soutěže, CK ČD Travel,
  • celoroční předplatné časopisu FotoVideo,
  • fotopublikace věnovaná časopisem FotoVideo,
  • nabíječky,
  • poukázka na fotografický kurz ve FotoInstitut.cz v hodnotě 1000 Kč pro vítěze v jednotlivých kategoriích,
  • poukázky na nákup materiálu od společnosti Foto Škoda (výherce hlavní ceny).

Odborná porota :  Odborná porota byla sestavena z profesionálních fotografů – Karel Cudlín, Vojta Herout – vítěz Czech Press Foto 2011, PhDr. Věra Matějů, Svaz Českých fotografů, zástupců SŽDC  a odborníků z oboru železnice a železniční doprava + mediálních partnerů z oblasti fotografie (časopis FotoVideo, Fotoinstitut atd…)

 

Večer na kolejích ovládl druhý ročník fotosoutěže

V množství fotosoutěží pořádaných nejrůznějšími organizacemi a subjekty získává naše soutěž ve svém druhém ročníku prestiž a inspiruje k originalitě.

Když jsme organizovali první ročník naší fotosoutěže, s napětím jsme očekávali, jakým způsobem uchopí zadanou tematiku účastníci, kteří se do ní přihlásí. Tvůrci rozhodně nezklamali, protože výsledky nám přímo vzaly dech. K druhému ročníku jsme se rozhodli přizvat odborníky na slovo vzaté, kteří oboru fotografie rozumí také po odborné a umělecké stránce, a nechali jsme je hodnotit zaslané snímky. Tímto způsobem se rozrostl počet kategorií z původních tří na pět a klání o nejúspěšnější fotografii se v březnu tohoto roku rozběhlo naplno.

Snímky, které nám přicházely, ukázaly skvělou kvalitu a jedinečné uchopení zvoleného tématu. Fotografie nám opakovaně otevíraly nový způsob pojetí železniční tematiky, a to navíc jinak než výhradně s ústředním motivem vlaku.  Záběry zmodernizovaných koridorů, tratí v nejrůznějších denních dobách a ročních obdobích, vše, co je spojené nejen s technologiemi kolem železnice, ale i lidmi, kteří k tomuto prostředí patří, ať už jde o zaměstnance, nebo cestující.
Na konci července se nám sešlo neuvěřitelných 802 snímků od 153 autorů. Na webových stránkách jsme o měsíc později představili patnáct snímků, které uspěly v každé z pěti kategorií a postoupily do druhého kola. Zde dostala široká veřejnost možnost zvolit si nejúspěšnější fotografii, která získala Cenu veřejnosti.

Do odborné komise zasedli Karel Cudlín a Vojtěch Herout, vítězové předchozích ročníků Czech Press foto, předsedkyně Svazu českých fotografů Věra Matějů, a také zástupci organizátora z odboru komunikace SŽDC.

Volba vítězných fotografií nebyla nijak snadná, hledání názorové shody u tolika zdařilých snímků a tolika úhlů pohledu vyvolalo doslova bouřlivou atmosféru. Na vítězných snímcích se ale členové poroty nakonec shodli téměř jednohlasně. Takto jsme se dozvěděli jména tří nejlepších v každé kategorii, ale hlavně absolutního vítěze fotosoutěže, kterým se stal Roman Jaroš a jeho futuristicky pojatá fotografie s názvem Večer na kolejích.

Pojďme si ještě představit vítěze dalších kategorií. František Tylšar získal se svojí rozkvetlou fotografií s romantickým názvem Zahrádka železniční víly Cenu veřejnosti,  Filip Řezníček se snímkem Noční hlídka vybojoval vítězství v kategorii SOUČASNÁ INFRASTRUKTURA, černobílá momentka loučícího se zamilovaného páru nazvaná Na poslední chvíli Marty Wojciechowské získala první místo v kategorii LIDÉ NA ŽELEZNICI, Hana Palečková zaujala odbornou porotu impozantně barevně pojatou fotografií pořízenou v Kryštofově údolí s názvem Večerní pára v kategorii HISTORICKÁ ŽELEZNICE. Josef Buček pak zvítězil opravdu nevídaným pohledem na úplně běžný objekt, kterým jsou vyskládané pražce na fotografii pojmenované Úložiště v kategorii VÝTVARNĚ POJATÁ FOTOGRAFIE a Miroslav Volek si získal porotu v kategorii ŽIVOT NA ŽELEZNICI svojí takřka reportážní fotografií nesoucí název Oprava výhybky.

Slavný den pro vítěze všech kategorií nastal v pondělí 25. listopadu, kdy si přišli převzít zasloužené ceny. Celou atmosféru závěrečné ceremonie předávání cen ještě umocnilo slavnostní prostředí Vládního salonku na Hlavním nádraží v Praze. Secesní prostředí ozdobily vítězné velkoformátové fotografie, které lemovaly v půlkruhu zadní polovinu místnosti. Vítězové si tak mohli prohlédnout celou expozici a vyměnit si zkušenosti s dalšími oceněnými fotografy.  Každého účastníka zvěčnila u jeho vítězného snímku profesionální fotografka.

Vítězové si odnesli nejen originální pamětní plaketu  SŽDC, ale také sběratelskou sérii vzácných poštovních známek SŽDC a samozřejmě věcné ceny od partnerů soutěže. Cestovní kancelář ČD Travel věnovala absolutnímu vítězi a výherci ceny veřejnosti poukazy na dovolenou v hodnotě 15 000 a 10 000 Kč na dovolenou dle vlastního výběru, Časopis  FotoVideo daroval absolutnímu vítězi kompendium pro digitální fotografy od Michaela Freemana a dalším účastníkům fotografické vybavení značky Lowepro a roční předplatné svého časopisu. Společnost Foto Škoda připravila hodnotné poukazy na služby v svých prodejnách a společnost Fotoinstitut.cz poukazy na fotokurz v hodnotě 1 000 Kč.

Vítězů gratulujeme a už nyní se těšíme na další, v pořadí 3. ročník fotosoutěže, který odstartujeme v novém roce 2014.

 

 

Archiv Fotosoutěž 2012


Soubory ke stažení

Plakát fotosoutěže ke stažení pdf

Fotogalerie

Předávání cen vítězům druhého ročníku


Diskuse

Diskuse je zatím prázdná.
Vložit příspěvek
Vyjma zvýrazněných, příspěvky v diskusi nevyjadřují stanovisko SŽDC.

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC