Tiskové prohlášení k situaci na trati Číčenice – Volary

04.02.2011

PRAHA, 4. února 2011 – Zvyšování zabezpečení drážního provozu je pro státní organizaci Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) prioritou. Ročně jsou do modernizace zabezpečovacího zařízení v rámci železniční sítě České republiky investovány přibližně 3 miliardy korun.

Na jednokolejné regionální trati Číčenice – Volary je organizována drážní doprava dle standardního a bezpečného postupu, stejně jako na dalších desítkách regionálních tratích v ČR. Technickou komplikací na této a ještě několika dalších regionálních tratích jsou tzv. výhybny, tedy místa určená pro křižování vlaků. Tento způsob řízení dopravy je ale vzhledem k dopravní vytíženosti dostačující a bezpečný. Shodou nešťastných náhod a okolností ale došlo na trati Ćíčenice – Volary v posledních několika letech už ke třetímu případu mimořádné události, s největší pravděpodobností opět vinou selhání lidského faktoru.

Správa železniční dopravní cesty se rozhodla již v roce 2007 na této trati instalovat (formou pilotního projektu) bezpečnostní nástavbu, tzv. Radioblok. Rychlému zavedení tohoto systému do praxe ale v současné době brání zejména legislativní překážky. Součástí systému Radioblok je také zařízení umisťované do hnacího vozidla (lokomotivy). To představuje finanční náklady pro dopravce, které ale nemůže hradit SŽDC. Správa železniční dopravní cesty zároveň nemá za současné legislativy pravomoc instalaci takového zařízení dopravcům nařídit. Aby systém skutečně fungoval, musí Drážní úřad ČR vydat rozhodnutí o povinné kompatibilitě drážního vozidla s tratí vybavenou systémem Radioblok. Vyřešením těchto otázek je podmíněno spuštění celého systému.

Pilotní projekt Radioblok (stavby na infrastruktuře SŽDC) bude na trati Číčenice – Volary ukončen oproti původnímu harmonogramu o tři měsíce dříve, tedy v listopadu letošního roku.


Soubory ke stažení

Tiskové prohlášení ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC