Bezpečnostní technologie SŽDC zabránila tragédii

25.02.2011

Praha, 25. února 2011 – Státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) reaguje na některé nepřesné informace, které se objevily v souvislosti s ranní mimořádnou událostí na trati Senice na Hané – Kostelec na Hané. Není rozhodně pravdou, že by na trati nebyla zavedena dostatečná opatření eliminující vliv lidského faktoru pro zajištění bezpečného řízení provozu.

Tragédii se podařilo zabránit pouze díky traťovému rádiovému systému (TRS) s využitím funkce GENERÁLNÍ STOP. Tato funkce umožnila dirigujícímu dispečerovi poté, co si uvědomil, že vyjely dva vlaky proti sobě, automaticky na dálku oba vlaky zastavit. Díky tomuto systému zastavily vlaky kilometr a půl od sebe.

Trať je od roku 2004 ovládána z jednotného ovládacího pracoviště v železniční stanici Senice na Hané. Včera kolem 18:00 došlo ke zjištění pokusu krádeže jednoho z dálkových traťových kabelů zajišťujících komunikaci pro řízení provozu na trati. Z tohoto důvodu byl operativně zaveden nouzový režim řízení provozu pomocí telefonických rozkazů dirigujícího dispečera.

Kdyby tato trať nebyla vybavena traťovým rádiovým systémem s funkcí GENERÁLNÍ STOP, nebylo by možné srážce zabránit. V praxi se tedy ukázalo, že traťové zabezpečení provozu SŽDC na této trati perfektně splnilo svoji funkci i v případě nouzového řízení provozu po poškození kabelu.


Soubory ke stažení

tp-ke-stazeni.pdf pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC