Mezinárodní taktické cvičení v Koukolné

22.09.2009

Mezinárodní taktické cvičení prověřilo interoperabilitu integrovaného záchranného systému

Koukolná, 22. září 2009 – Zásah u simulované mimořádné události na železnici ověřil komunikaci a koordinaci mezi složkami integrovaného systému a schopnost spolupráce mezi českými a polskými složkami IZS. V rámci taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) proběhla také likvidace následků simulované dopravní nehody na železničním přejezdu. Prověřena byla také časová náročnost transportu velkého počtu zraněných do nemocnice.

Popis simulované situace: Střet autobusu se speciálním drážním vozidlem na trati č. 320, Dětmarovice, část Koukolná.

Ihned po ohlášení mimořádné události na Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru – (HZS) Správy dopravní cesty Ostrava vyjela na místo jednotka s technikou RZA L3R a CAS 24/2500/400 – S2V v počtu 1+6. Jednotka HZS SŽDC se na místo nehody dostavila jako první, následně dorazily jednotky požární ochrany HZS Moravskoslezského kraje, jednotka sboru dobrovolných hasičů, Záchranná služba, Policie ČR. Z polské strany, jelikož se podle hlášení jednalo o autobus s polskými turisty, dorazila na místo polská policie (Policja) a hasiči (Straż pożarna).

Po vyhodnocení situace byl vytvořen Štáb velitele zásahu, který řídil záchranné a vyprošťovací práce.

Jednotka požární ochrany hasičského záchranného sboru (JPO HZS) SŽDC provedla zazkratování vypnutého trakčního vedení tj. zabezpečení trakčního vedení pro bezpečný pohyb záchranných složek IZS v místě elektrizované tratě. Jednotka dále provedla zajištění vozidla proti požáru a pohybu a současně první pomoc u osob z drážního vozidla, ve kterém se nacházejí dva těžce zranění (figuranti). Po roztřídění zraněných lékařem záchranné služby metodou START byli zranění stabilizováni, vyproštěni, zafixováni na nosítka a přeneseni k dalšímu ošetření na shromaždiště.

Dále bylo provedeno za pomoci záchytného bazénku zajištění úniku provozních kapalin z drážního vozidla.

Na místo se postupně dostavili za provozovatele dráhy SŽDC SDC Ostrava pohotovostní a provozní zaměstnanci k zajištění odstranění následků mimořádné události, Drážní inspekce a inspektoři Regionální inspekce bezpečnosti železniční dopravy Ostrava.

Cvičení ověřilo vynikající komunikaci a koordinaci mezi složkami integrovaného systému a schopnost spolupráce mezi českými a polskými složkami IZS.

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC