Nové eurozámky pro hendikepované

28.01.2010

Další železniční stanice ve středočeském kraji jsou vybaveny eurozámky pro hendikepované

Praha, 28. ledna 2010 – Celkem 11 železničních stanic Středních Čech bylo nově zapojeno do projektu Euroklíč, který hendikepovaným spoluobčanům umožňuje přístup do sociálních zařízení a využití schodišťových plošin pomocí univerzálního klíče. Tento tzv. Euroklíč je možné v rámci Evropy používat již přibližně na sto tisících místech.

První eurozámek byl instalován v České republice v železniční stanici Strančice ve Středočeském kraji před dvěma lety. Díky spolupráci Národní rady pro osoby se zdravotním postižením, Středočeského kraje a Českých drah přibylo k dnešnímu dni dalších 11 železničních stanic Středočeského kraje, kde mohou hendikepovaní občané využít výtahy, schodišťové plošiny a sociální zařízení za pomoci Euroklíče. Ty je ve většině případů nutné chránit zamykáním před častými projevy vandalismu. Výhodou tohoto systému je možnost využít zmíněná zařízení bez nutnosti asistence zaměstnance železniční stanice.

Správa železniční dopravní cesty úspěšně zavádí na železniční síti České republiky bezbariérové přístupy. V rámci investičních akcí SŽDC tak dochází k zásadním přeměnám železničních stanic i zastávek. Vyrůstají zde nová, bezpečná a bezbariérová nástupiště, kde je standardní výška nástupištní hrany 550 mm nad temenem kolejnice. Taková nástupiště umožňují pohodlný nástup a výstup cestujících, imobilním cestujícím pak pohodlné najetí do vagonu. Přístup k nástupištím zajišťují zpravidla podchody s výtahy nebo pojízdnými plošinami, ve větších stanicích i eskalátory. Samozřejmostí jsou pak sklony nových podchodů a přístupů k nástupištím, které splňují parametry pohodlného a bezpečného přístupu.

Mezi další prvky bezbariérového přístupu patří i moderní informační systémy. Nově jsou tak Správou železniční dopravní cesty instalovány informační panely a staniční rozhlasy, případně u dálkově řízených tratí pak rozhlas z dispečerského stanoviště. Rozhlasová zařízení jsou doplněna hlasovými majáčky pro usnadnění orientace nevidomých a slabozrakých spoluobčanů. Díky těmto úpravám tak SŽDC zvyšuje atraktivitu železniční dopravy ať již z hlediska komfortu a bezpečnosti cestujících, tak v neposlední řadě právě z pohledu cestování bez bariér.

Ke snížení bariér na železnici přispívají v České republice i dopravci, kteří se při nákupu nových vozidel orientují především na jejich bezbariérovost, která spočívá v nízkopodlažním vstupu, vyhrazeném prostoru pro vozíčkáře, ale i speciálně upravené toalety. Moderní bezbariérová vozidla jsou čím dál častěji nasazována jak na regionální spoje, příměstskou dopravu, ale i na vnitrostátní rychlíkové spoje.
Železniční stanice, ve kterých je nově možné využít tzv. Euroklíče: Kladno, Senohraby, Kolín, Poděbrady, Dobřichovice, Lysá nad Labem, Příbram, Vlašim, Zruč nad Sázavou, Čerčany, Benešov u Prahy.

Fotogalerie

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC