Fotografická soutěž 2017 zná své vítěze

15.11.2017

Ve vládním salonku pražského hlavního nádraží se uskutečnilo vyhlášení výsledků 6. ročníku Fotosoutěže SŽDC. Letošní téma znělo Žijeme železnicí. Své snímky, kterých se sešlo více než pět stovek, zaslalo 87 soutěžících. Na vítěze vybrané odbornou porotou čekala řada věcných cen a hodnotných dárků od sponzorů soutěže.


S každým dalším ročníkem se posouváme k novému, originálnímu pohledu na svět železnice. Snažíme se inspirovat fotografy k tomu, aby se zaměřili na modernizaci tratí, rekonstrukce nádraží a nové pohledy na život na železnici a v jejím okolí,“ uvedl ředitel odboru komunikace SŽDC Jakub Ptačinský.  

Soutěžní klání amatérských fotografů probíhalo i letos dvoukolově. V prvním kole se ze všech zaslaných fotografií vybírají snímky postupující do druhého kola. Z nich pak veřejnost na internetových stránkách fotosoutěže http://www.szdc.cz/fotosoutez určí hlasováním svého vítěze. Odborná porota zastoupená vítězem jednoho z předchozích ročníků Czech press foto Vojtou Heroutem, Hanou Connor, Josefem Volemanem, Antonínem Lavrenčíkem a ředitelkou společnosti Fotoinstitut.cz Helenou Macenauerovou pak rozhodla o prvních třech místech v každé kategorii a také o absolutním vítězi celé fotosoutěže.


Soutěžní kategorie a vítězové ročníku 2017:

Současná infrastruktura
Prezentovala pohled tvůrců na zmodernizované koridory, fotografie zobrazující současnou železnici v krajině nebo ve městě. Patří sem také snímky zachycující aktuální stav železnice – architekturu, nádražní budovy, infrastrukturu, železniční techniku. První místo obsadil Miroslav Volek a jeho fotografie nazvaná Olomouc v noci.

Lidé a profese na železnici
Jak už sám název kategorie napovídá, zde se nashromáždili snímky zachycující aktéry symbolizující život na a kolem železnice. Výhercem se stal Libor Hromádka s fotografií Rekonstrukce kolejí.

Fotoreportáž a freestyle
Tato kategorie se nesla v duchu reportážní fotografie zachycující okamžiky z každodenního života na železnici, ale také uměleckou práci s fotografií. Vítězství v této kategorii si odnesl Miroslav Čarek a jeho fotografie Musíme to opravit.

Studentská kategorie
V kategorii určené výhradně pro studenty do 25 let, kteří se mohou svými snímky chopit libovolné kategorie, si nejlépe vedl student VOŠ a SPŠ dopravní Masná v Praze Adam Ritschel s fotografií Žampašský viadukt.

Cena veřejnosti
Odráží hlasování na webové stránce soutěže. Cenu si odnesl stejně jako v minulém roce Miroslav Veselý, tentokrát za fotografii nazvanou Jaro ve Skovicích.

Absolutní vítěz fotosoutěže
Pro rok 2017 se jím stal fotograf, který poslal svoje snímky do studentské kategorie, Vojtěch Láska s fotografií Ranní most. Na jeho jméně se jednohlasně shodli všichni členové poroty.


Poděkování patří i partnerům fotosoutěže, kteří připravili zajímavé ceny pro nejlepší. Jmenovitě šlo o Cestovní kancelář ČD Travel, Foto Škoda, Fotoinstitut, Nikon a Výzkumný Ústav Železniční. Na autory nejlepších fotografií čekal například zájezd podle vlastní volby v hodnotě 15 000 Kč, publikace Mistrovství práce s DSLR, poukázky na nákup fotografického zboží a služeb a fotografické kurzy a workshopy.

 

Cena veřejnosti  Absolutní vítěz

 

Všechny vítězné snímky jsou umístěny na webových stránkách soutěže.

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC