AKTUALIZACE - Správa železniční dopravní cesty stále opravuje silně poškozenou trať, po které projel vlak s historickými vozidly

30.07.2011

AKTUALIZACE - Praha, 3. srpna 2011 - Po mimořádné události, při které došlo dne 29. 7. 2011 u Jihlavy k vykolejení historického vozu a parní lokomotivy, byl zjištěn velký rozsah poškození trati, který vedl v úseku Jihlava – Okříšky k jejímu uzavření. Trať je po vykolejení značně poškozena, pravidelné vlaky nahrazuje náhradní autobusová doprava. Část trati je již opravena, na nejhůře poškozených úsecích stále Správa železniční dopravní cesty koleje opravuje.

Soupravový vlak, jehož součástí byla i parní lokomotiva s historickými vozy, mířil na víkendovou akci do Slavonic. Správa železniční dopravní cesty zjistila první dvě stopy vykolejení již v úseku mezi stanicemi Okříšky a Bransouze. K nakolejení vozu došlo vždy na železničním přejezdu. Třetí vykolejení bylo zaznamenáno za železniční stanicí Luka u Jihlavy. Na výhybce na trati vůz opět nakolejil a k poslednímu vykolejení došlo před železniční stanicí Jihlava.

Nestandardní chování soupravy vlaku zaznamenal i zaměstnanec SŽDC – obchůzkář – mezi stanicemi Luka u Jihlavy - Jihlava a ihned telefonicky upozornil řízení dopravy v Jihlavě na zastavení rychlíků, než dojde k prohlídce trati.

Ředitelem Správy dopravní cesty Jihlava byla okamžitě nařízena mimořádná kontrola. Na trati je nutné vyměnit celkem 16 000 upevňovadel, 1 000 svěrek a 2 000 svěrkových šroubů. Poškozené jsou také panely v konstrukcích železničních přejezdů a přídržnicové plechy na výhybce ve stanici Jihlava. Škoda na infrastruktuře železnice ve zmíněném úseku dosahuje podle upřesněných údajů 4,5 mil. Kč.

Správě železniční dopravní cesty se již podařilo opravit trať v úseku Jihlava – Bransouze. Mezi stanicemi Bransouze a Okříšky pokračuje nepřetržitá výluka a oprava trati. Zprovoznění tohoto úseku předpokládáme 4. 8. 2011 večer. Následovat ale budou ještě denní výluky v pátek, sobotu a neděli, při kterých dojde k dokončení opravných prací.

Příčina této mimořádné události je pravděpodobně v technické závadě na historickém voze, nicméně stále probíhá vyšetřování celého případu.


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC