Na železničním mostě přes Hracholuskou přehradu se vyměňuje druhý oblouk

04.02.2019

Rekonstrukce mostu přes vodní nádrž Hracholusky na trati Pňovany – Bezdružice pokračuje výměnou druhého oblouku. Naváže na již usazený první oblouk, jehož otočení proběhlo v první polovině listopadu loňského roku. Termín ukončení výluky a zprovoznění celé trati je stanoven na 30. dubna. Investorem stavby je Správa železniční dopravní cesty.

Na výměnu starého mostu za nový se používá unikátní technologie, která si zde odbývá českou premiéru. Zhotovitelé stavby SMP CZ a MCE Slaný zvolili způsob postupného otočení obou sepnutých konstrukcí o 180°. Nová nosná konstrukce o hmotnosti 181 t jednoho pole se kompletně smontuje na montážní plošině a potom se pomocí speciálního rámu na teflonech v obrácené poloze břichem vzhůru vysune nad budoucí místo trvalého osazení. Vysokopevnostními tyčemi se stará i nová konstrukce spojí mostovkami k sobě a pomocí malých lisů pak dojde k postupnému otočení obou sepnutých konstrukcí o 180° do polohy nová dole, stará nahoře. Obě konstrukce se poté od sebe rozepnou a stará se vysune na předpolí. 

V současné době je zcela dokončeno například zesílení spodní stavby a krajních kleneb cementovými tlakovými injektážemi, opravené jsou také spodní partie obou kamenných pilířů.

Součástí stavby je jako investice Plzeňského kraje lávka pro cyklisty, která bude umístěna na straně nového mostu. Podlaha lávky bude z ocelových roštů, které nevyžadují žádnou zimní údržbu, zábradlí bude ze síťoviny s lankem napnutým do ocelových rámů. Na obou březích na lávku navazuje síť místních cyklotras.


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC