SŽDC na jihu Čech se opravila další dvě nádražní budovy

29.11.2018

Historické budovy vlakových nádraží v Božejovicích a Katovicích na jihu Čech prošly během uplynulých 12 měsíců velkou a výraznou změnou. Cílem rozsáhlé rekonstrukce obou objektů bylo především odstranit nevyhovující prvky a vrátit jim historický vzhled.


Železniční stanice Božejovice leží na Českomoravské transverzální dráze a je svým vzhledem klasickým příkladem stanic vystavěných při vzniku této dráhy vedoucí z českých Domažlic do moravského Vlárského průsmyku. Opravu výpravní budovy zahájila SŽDC v listopadu loňského roku, zhotovitelem prací byla společnost Valcano, celkové náklady dosáhly výše 4,3 milionu korun.

Důvodem opravy byl především havarijní stav budovy. Během stavebních prací se obnovil původní vzhled objektu, opravila nevyhovující střešní krytina a vyměnila okna i dveře. Objekt dostal zbrusu novou fasádu zahrnující renovaci režného zdiva (v patře objektu byly nad okny obnoveny původní cihelné klenby), ozdobných rohových bosáží a říms, kamenného soklu. Také je zde nové osvětlení, osazena nová cedule s názvem stanice a obnovené původní historické nápisy s názvem stanice.

Katovice jsou součástí železniční tratě České Budějovice – Plzeň. Oprava začala rovněž v listopadu loňského roku. Zhotovitelem prací byla společnost OSF 2000, celkové náklady dosáhly výše 5,25 milionu korun. Modernizace budovy zahrnovala výměnu staré střešní krytiny za novou, výměnu poškozených dřevěných částí, všech klempířských prvků a dále výměnu všech oken a dveří. Na celém objektu byla opravena fasáda včetně ozdobných rohových bosáží, říms a kamenného soklu. I zde je nové osvětlení, označení s názvem stanice a obnovené původní historické nápisy s názvem stanice.


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC