SŽDC otevřela opravenou nádražní budovu v Grygově

31.08.2018

Železniční stanici Grygov nedaleko Olomouce oživila opravená nádražní budova. Více než tři měsíce trvající stavební práce zahrnovaly opravu exteriéru památkově chráněného objektu i obnovu jeho interiérů. Celková investice dosáhla částky téměř 3,4 milionu korun, dodavatelem stavebních prací byla firma Hroší stavby Morava.


Ze stavebních prací na vnějším plášti objektu je nutné zmínit zejména opravu a doplnění režného zdiva, náhradu původní střešní krytiny novou v odstínu modročerné s hladkým povrchem či úpravu povrchu schodů včetně doplnění chybějících částí umělým kamenem.

Náročným prvkem byla obnova výplní otvorů. „Při výměně oken a dveří jsme vycházeli z požadavků památkářů, okna i dveře jsou dřevěné, částečně nové a částečně repasované,“ říká náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) pro správu majetku Tomáš Drmola. Pokud jde o úpravy uvnitř výpravní budovy, vyměnily se podlahové krytiny ve většině prostor, nové jsou obklady i dlažba na hygienickém zařízení. Nezapomnělo se ani na opravu omítek.

Grygov leží na železniční trati 270 Bohumín – Přerov – Česká Třebová. Výpravní budovu tvoří zděný objekt z režného zdiva o dvou nadzemních a jednom podzemním podlaží s valbovou a polovalbovou střechou. V objektu se nachází dopravní kancelář, místnost technologie, pokladna pro prodej jízdenek a sociální zázemí zaměstnanců. Najdeme zde také prostory pro cestující – čekárnu a veřejné WC – a zatím nevyužité komerční prostory.

Výpravní budova v Grygově byla dokončena v roce 1901 a až do dnešních dnů nezměnila nijak zásadně svou podobu. V roce 1997 proběhly stavební úpravy spočívající ve zbudování nového sociálního zázemí pro veřejnost přímo ve výpravní budově. V roce 2003 se pak opravila a očistila původní fasáda, ve stejném roce byl celý objekt prohlášen za kulturní památku.

V Olomouckém kraji se ještě letos dokončí celková rekonstrukce výpravní budovy v Lipníku nad Bečvou. V nejbližší době se pak znovu rozběhnou stavební práce na rekonstrukci výpravní budovy v Přerově. Tu zdržel výskyt vysoké vlhkosti zdiva, na který stavebníci narazili při odstranění vnějších omítek, a také nutnost následné úpravy stavebních postupů podléhajících schválení orgánů památkové péče. Probíhá také výběr dodavatele na opravy nádražních budov v Olomouci městě a Drahanovicích.


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC