Správa železniční dopravní cesty pokračuje v opravách desítek nádražních budov

16.12.2016

Správa železniční dopravní cesty zahájila v letošním roce drobné opravy pěti desítek nádražních budov na Královéhradecku, Liberecku a Pardubicku. Do konce roku tak SŽDC proinvestuje přes 25 milionů korun. Ve většině případů se jedná o opravy interiérů čekáren, výměny oken a dveří a kompletní výměny střešní krytiny. Nejdražší stavbou příštího roku pak bude oprava proskleného zastřešení haly výpravní budovy Hradec Králové za 35 milionů korun.


Oproti tomu nejnákladnějším projektem letošního roku je dokončení rekonstrukce výpravní budovy v Náchodě. Stavbu v minulých letech zahájily České dráhy, v té době byla opravena odbavovací hala, pokladny, některé prostory  komerčního pronájmu, toalety pro veřejnost a také část fasády. Dokončení stavby financované SŽDC představuje kompletní  rekonstrukci střechy a pláště budovy, peronního přístřešku, zpevněných ploch, dokončení výměny oken a dveří, drobnou dispoziční úpravu v prvním patře a výměnu parovodu,“ říká  ředitel Správy osobních nádraží Hradec Králové Jaroslav Špína. „V říjnu letošního roku jsme staveniště předali zhotoviteli. Stavba bude dokončena v červenci roku 2017,“ upřesňuje inženýr Špína.V roce 2017 SŽDC plánuje zahájit následující nejvýznamnější investice oprav staničních budov:


Oprava proskleného zastřešení haly výpravní budovy Hradec Králové
Zde se jedná o generální opravu proskleného zastřešení haly výpravní budovy, které je v havarijním stavu. V současné době do budovy na mnoha místech zatéká. Při opravě zastřešení sedlové střechy a vodorovných podhledů, bude kompletně vyměněn vnější i vnitřní skleněný plášť. Původní nosné ocelové konstrukce budou antikorozně ošetřeny a renovovány. Během opravných prací dojde i k odstranění některých dřívějších necitlivých oprav. Například bude demontována nefunkční lávka pro čištění skel. Veškeré práce budou prováděny za provozu pouze s omezením pro cestující, kteří se pohybují v hale. Předpokládaná cena za kompletní rekonstrukci je 35 milionů korun.


Dokončení rekonstrukce výpravní budovy Turnov
I tuto stavbu zahájil v roce 2015 ještě její předchozí vlastník.  Po převodu do správy SŽDC bude rekonstrukce pokračovat opravou pláště budovy, přístřešku na nástupišti, dokončením výměny oken a dveří a dispozičními úpravami v přízemí. Předpokládaná celková cena činí 20 milionů korun.


Kromě těchto velkých projektů, ale SŽDC začala v roce 2016 s drobnými opravami desítek nádražních budov, které zejména zahrnují výměny oken a dveří, opravy toalet a čekáren nebo úpravy parkovišť pro cestující.

„Na hezčí nádraží se mohou těšit například cestující v Liberci, kde za 480 tisíc korun vyměníme okna a dveře. V Hlinsku dostane budova za 1,2 milionu korun novou střechu. Na nádraží v Meziměstí dojde ke kompletní opravě vnitřních omítek a malby vestibulu a obnovíme i peronní přístřešek. Karlov pod Ještědem se kromě nových oken dočká i rekonstrukce čekárny. Stejná oprava čeká i Hodkovice nad Mohelkou. Pro budovy na nádražích Bartoušov, Semily, Nový Bydžov, Skalice u České Lípy, Zákupy, Blíževedly a Svor připravujeme projektovou dokumentaci rekonstrukce,“ uzavírá ředitel Správy osobních nádraží Hradec Králové Jaroslav Špína.

 

Od 1. 7. 2016 je SŽDC vlastníkem 1 575 nádražních budov po celé republice, které odkoupila od Českých drah za 3,31 miliardy korun. Na rozdíl od jejich původního vlastníka bude SŽDC schopna čerpat finanční zdroje na jejich opravy i z prostředků EU. Při vytváření seznamu budov, které potřebují stavební zásah nejnutněji, vycházela jak z technického stavu budov, tak z míry rozpracování projektové přípravy rekonstrukce jejich původním vlastníkem.


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC