Výpravní budova v Sokolově slouží nově železnici i autobusové dopravě

20.11.2018

Kompletní rekonstrukce nádražní budovy v Sokolově je hotová. Objekt bude nově sloužit jako společný terminál pro cestující železniční i autobusové dopravy.  Investorem stavby byla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), práce za 25,3 milionu korun realizovala společnost SWIETELSKI stavební. Oprava budovy trvala necelý rok, její slavnostní otevření proběhlo právě dnes.

Během stavebních prací prošla celá budova revitalizací, změnily se vnitřní dispozice s cílem zajistit zvýšení komfortu pro cestující. V neposlední řadě byly cílem rekonstrukce budovy i budoucí úspory energie. V odbavovací hale jsou nově přepážky pro prodej jízdních dokladů dopravců vlakové i autobusové dopravy. „Rekonstrukce sokolovské nádražní budovy byla dlouhodobě jednou z hlavních priorit města Sokolova i Karlovarského kraje. Velmi vítám, že se podařilo s městem domluvit na spolupráci a že naše budova bude sloužit cestujícím z vlaku i autobusu. Podobné multifunkční terminály mají velký význam pro konkurenceschopnost veřejné dopravy,“ uvedl náměstek generálního ředitel SŽDC pro modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleb.

V rámci rekonstrukce došlo ke změně dispozic veřejných WC včetně vybudování toalety pro handicapované, připravené jsou nové prostory pro doplňkové služby cestujícím. Plně bezbariérové jsou také veřejně přístupné prostory železniční stanice. Výpravní budova je zateplená, má nová okna a zateplený je i strop nad druhým nadzemním podlažím. Zároveň došlo k výměně střešní krytiny s částečnou repasí krovu a střešního bednění.

„Každá rekonstrukce starších objektů má svá překvapení. V tomto případě to bylo třeba degradované zdivo, komínové průduchy v nosných zdech a s tím spojené nové statické posouzení nebo utajené trasy rozvodů. Poradili jsme si se vším, byť to bylo pracnější a složitější. Už proto, že bylo třeba zachovat provoz výpravní budovy,“ sdělil Miroslav Lovecký, ředitel oblasti Železobeton, závodu Pozemní stavby Západ společnosti Swietelsky stavební.

Součástí stavby byly také nové rozvody elektroinstalace, bleskosvod, slaboproudé rozvody, stejně jako rozvody studené a teplé vody a kanalizace. Cestujícím pomohou při pohybu po celém sokolovském nádraží nové orientační a informační systémy, o tepelnou pohodu se postará podlahové vytápění ve veřejně přístupných prostorech. Město Sokolov současně zajistilo na své náklady sladění barevného řešení fasády levé „věže“ výpravní budovy přilehlé k autobusovému terminálu, která byla rekonstruována pro jeho potřeby v roce 2012.


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC