Ministerstvo dopravy a Správa železniční dopravní cesty podpořily nákladní železniční dopravu

26.02.2013

PRAHA, 26. února 2013 – Ministerstvo dopravy a SŽDC udělaly první krok ke snížení bariér v nákladní železniční dopravě a zajištění konkurenceschopného systému vozových zásilek na železnici. Konkrétním opatřením, které tento typ ekologicky šetrné dopravy podpoří, je rozšíření systému vozových zásilek. SŽDC zároveň od 1. března 2013 zvýší slevu pro přepravu jednotlivých vozových zásilek z 15 na 55 %. Cílem je otevřít tento segment nákladní dopravy konkurenci, zlevnit všem dopravcům jeho provozování a zabránit rozsáhlému přesunu zboží z kolejí na silnice.

Stát od tohoto podpůrného kroku očekává zvýšení motivace pro používání ekologičtějšího druhu dopravy a také uvolnění přetížené a poničené krajské silniční infrastruktury od přetížených kamionů. „Společně se SŽDC tímto rozhodnutím motivujeme soukromé dopravce, aby se i oni zapojili do boje o udržení převáženého zboží na železnici,“ řekl ministr dopravy Zbyněk Stanjura. „Slevu pro jednotlivé vozové zásilky od 1. března 2013 zvyšujeme ze stávajících 15 % na 55 %,“ upřesnil chystaná opatření generální ředitel SŽDC Jiří Kolář.

Změny dále nastanou v samotném systému přepravy jednotlivých vozových zásilek po železnici. Od 1. března 2013 do něj budou patřit nejen manipulační a vlečkové vlaky, ale také skupinové nákladní vlaky s manipulací i mimo vlakotvorné stanice, vnitrostátní relační vlaky mezi vybranými vlakotvornými stanicemi a s výjimkou tranzitujících vlaků také mezinárodní relační vlaky, které se rozestavují nebo sestavují z jednotlivých vozových zásilek. Rozšířená přeprava jednotlivých vozových zásilek po železnici přispěje k její větší konkurenceschopnosti vůči kamionové dopravě.

Podpora nákladní železniční dopravy bude pokračovat dalšími kroky, které by měly snížit platby dopravců i za další typy nákladní železniční dopravy. Tato strategie je v souladu s dopravní politikou ČR i Evropské unie, která počítá s optimálním využitím zdrojů a podporou těch druhů dopravy, které méně zatěžují životní prostředí a minimalizují náklady na změnu druhu dopravy. Ročně se dnes v rámci jednotlivých vozových zásilek po železnici přepraví zhruba 30 milionů tun zboží a materiálů.


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC