SŽDC informovala dopravce o dodávkách trakční elektřiny v příštím roce

07.12.2018

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dnes uspořádala další setkání se zástupci železničních osobních dopravců (České dráhy, LEO Express Global a RegioJet) a sdružení ŽESNAD zastupujícího většinu železničních nákladních dopravců působících v České republice. Cílem setkání bylo informovat o výsledcích nákupu trakční elektřiny a o její ceně na rok 2019 v procesu zúčtování trakční spotřeby.


Cena za trakční elektřinu, kterou budou od 1. 1. 2019 hradit dopravci využívající závislou trakci, činí 2 394,93 Kč/MWh. Nutnou podmínkou pro její odběr z železniční napájecí infrastruktury je uzavření Smlouvy o dodávkách trakční elektrické energie mezi příslušným dopravcem a SŽDC.

Na setkání byl dále prezentován dosavadní vývoj zavádění nového způsobu zúčtování trakční spotřeby, tzv. hybridního modelu. Tento způsob reflektuje železniční hnací vozidla, která jsou vybavena systémem měření spotřeby trakční elektřiny a vozidla bez tohoto systému. Hnací vozidla schopná měřit spotřebu umožní dopravcům, při zohlednění technických ztrát v trakční soustavě, platit za skutečně odebranou trakční elektřinu. Rovněž budou zohledněny další aspekty související s odběrem trakční elektřiny a jejím rozúčtováním, jako jsou technické ztráty nebo vliv ročních období.

SŽDC věří, že uvedenými kroky v oblasti zúčtování trakční spotřeby železničním dopravcům se Česká republika zařadí mezi špičku v rámci Evropské unie.


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC