Moderní zabezpečovací zařízení pojistilo zastavení vlaků pro případ selhání lidského faktoru

18.06.2011

Skuteč, 18. Června 2011 – zabezpečovací zařízení na trati Svitavy – Ždárec u Skutče dnes zareagovalo na nepovolenou jízdu strojvedoucího osobního vlaku a pojistilo zastavení jiného protijedoucího vlaku.

Osobní vlak dnes krátce po osmé hodině ranní vyjel ze železniční stanice Skuteč a to i přes to, že neměl návěstidlem povolenu jízdu. Tento vlak měl zde navíc čekat na jiný protijedoucí vlak. Oba strojvedoucí si naštěstí situace všimli a své vlaky včas zastavili. Přesto zabezpečovací zařízení zareagovalo ve chvíli, kdy vlak vjel na výhybku, která nebyla přestavena v jeho směru, a ihned změnilo návěst na návěstidle pro protijedoucí vlak na „stůj“.

Moderní zabezpečovací zařízení, které zde nedávno instalovala Správa železniční dopravní cesty, je dálkově ovládáno dispečerem. Kromě mechanismů, které automaticky ovlivňují návěstidla v případech nepovolených jízd, i sám dispečer má možnost sledovat nepovolené jízdy vlaků na trati. S pomocí telekomunikačních zařízení se pak může ihned spojit s příslušným strojvedoucím. Takový systém je pak dalším stupněm pojištění bezpečnosti železničního provozu.


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC