Uváznutí na železničním přejezdu nemusí skončit nehodou, stačí si zapamatovat základní pravidla

18.06.2011

Chrást u Plzně, 18. června 2011 – dnešnímu střetnutí autobusu a rychlíku v Chrástu u Plzně se již s nejvyšší pravděpodobností nedalo zabránit, přesto se však řidiči v podobných situacích mnohdy nechovají správně.

Řidič autobusu dnes i s cestujícími uvázl na železničním přejezdu. I přesto, že na železniční přejezd vjel v momentě, kdy ještě neblikala výstražná světla a nebyly spuštěné závory, vlak byl již blízko a železniční přejezd spustil výstrahu krátce po uváznutí. Řidič autobusu dostal cestující i sebe do bezpečí, ale nestihnul již zastavit železniční provoz.

Jak se v podobné situaci správě chovat? Především je nutné zachovat klid a co nejrychleji jednat. Správa železniční dopravní cesty opatřila všechny přejezdy čísly, které jsou umístěny na zadní straně skříně výstražníku (skříň se světly) nebo na zadní straně výstražného kříže. Po zavolání na tísňovou linku 112 a nahlášení čísla přejezdu, je schopen operátor díky tomuto systému během několika minut zastavit provoz na dané trati.

Pokud to situace dovoluje, řidič by raději měl závoru svým vozidlem přerazit a opustit železniční přejezd ještě před případnou srážkou s vlakem. V některých případech je také možné využít asistence ostatních přítomných osob a závory nadzdvihnout. Ty totiž nejsou v dolní poloze nijak pevně zaaretovány a nadzdvihnout se dají velmi lehce.  

Správa železniční dopravní cesty je toho názoru, že profesionální řidiči by měli být řádně proškoleni a seznámeni se správnými postupy při řešení mimořádné situace na železničním přejezdu. V mnoha případech by se tak zbránilo nejen poškození železničních zařízení a vlaků, ale zejména by se snížila možnost ohrožení cestujících a ostatních účastníků silničního provozu.

Systém číslování přejezdů již pomohl za dobu své tříleté existence zabránit téměř 300 mimořádným událostem na přejezdech. V době svého vzniku byl v Evropě systém číslování přejezdů SŽDC jediný  a po výborných zkušenostech s jeho provozem se chystají i některé další evropské státy tento bezpečnostní prvek zahrnout na své železnice.


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC