V Uherském Brodě vznikne dopravní terminál s napojením na železnici

04.06.2014

Uherský Brod, 4. června 2014 – Poklepem na základní kámen začala v Uherském Brodě druhá etapa výstavby dopravního terminálu. Investorem akce je město Uherský Brod, finanční prostředky na stavební práce v prostoru vlakového nádraží zajistí Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Partnerem je rovněž Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED). Realizaci projektu podpořil Program švýcarsko-české spolupráce.

 

 

Výstavba dopravního terminálu zajistí kompletní integraci autobusové, železniční, městské hromadné, osobní a pěší dopravy v Uherském Brodě do jednoho dopravního uzlu. Záměr je pokračováním první etapy, kterou byla realizace pěší lávky přes železnici v roce 2010. SŽDC jako jeden z partnerů projektu vybuduje v bezprostřední blízkosti terminálu nové vnější nástupiště v délce 160 m s výškou nástupní hrany 550 mm nad temenem kolejnice. U přilehlé koleje se pak zrekonstruuje železniční svršek a spodek, a to včetně jeho odvodnění.

Z nového nástupiště bude přímý přestup k dvanácti krytým autobusovým stáním. Kromě toho vznikne také parkoviště pro 74 vozidel. Prostor před nádražní budovou je navržen jako veřejné prostranství se zelení a dominantní fontánou a ukazatelem času a informací. Přibude zde 41 nových laviček, stání pro 60 jízdních kol a vysazeno bude 24 stromů. To vše si vyžádá demolici některých skladových objektů, přemístění nákladové rampy železnice, rekonstrukci inženýrských sítí a současně opravu komunikace v ulici Pod Valy.

Celá stavba by měla být ukončena v říjnu příštího roku, práce zajišťované SŽDC však budou hotové již letos v listopadu. Předpokládané celkové náklady, které původně činily 140 milionů korun, byly nakonec ve veřejné soutěži na zhotovitele stavby sníženy zhruba o 37 milionů korun. V této souvislosti již začala jednání se zástupci švýcarského donora a subjektů administrujících Program švýcarsko-české spolupráce o využití uspořené částky na další záměry ve vazbě na dopravní terminál.


Soubory ke stažení

Logo Schweizerische Eidgenossenschaft jpg
Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC