Na žďárské nádraží zamířili policisté. SŽDC chystá další opravy budov na Vysočině

03.04.2018

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dnes slavnostně předala Policii ČR zrekonstruované prostory na nádraží ve Žďáru nad Sázavou. Kanceláře v prvním patře budovy budou sloužit policejním kynologům. Jedná se o další příklad využití nádražních prostor státními institucemi. SŽDC dále předpokládá v letošním roce proinvestovat na stavby nebo projektovou přípravu modernizací výpravních budov v Kraji Vysočina 52 milionů korun. Mezi největší připravované akce patří rekonstrukce nádraží ve Velkém Meziříčí, v Křižanově, Přibyslavi nebo Ostrově nad Oslavou.


„Převzetím správy nádraží jsme vedle příprav modernizací řešili i využití stávajících volných prostor. Staničním budovám chceme zachovat jejich základní dopravní roli, ale současně podpořit i jejich celospolečenský význam. Administrativní prostory na žďárském nádraží jsou několik let nevyužívané. Poloha výpravní budovy je ideální, blízko centra města a v místě většího pohybu občanů. Pracoviště policie svojí přítomností výrazně zkvalitní prostředí nejen na samotném nádraží, ale i v jeho blízkém okolí,“ vysvětluje náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola. Rekonstrukce čtyř kanceláří spolu se sociálním a hygienickým zázemím vyžadovala jen menší stavební úpravy. Práce se naplno rozběhly v polovině letošního ledna, dokončily se do konce března.

„Chtěl bych poděkovat především vedení, ale také ostatním pracovníkům Správy železniční dopravní cesty za vstřícnost při všech jednáních o možném využití prostor v administrativní části nádražní budovy. Jsem velice rád, že se nám podařilo navázanou spolupráci dovést do cíle a naši policejní kynologové tak získali v rámci územního odboru ve Žďáru nad Sázavou do užívání kvalitní zázemí pro svoji práci. Velkou výhodou z hlediska zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku ve městě a jeho okolí je také umístění nové služebny,“ uvedl plk. Mgr. Karel Sehnal, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina pro vnější službu.

Úprava kancelářských prostor na žďárském nádraží není jedinou stavební akcí, která se v letošním roce na Vysočině realizuje. Aktuálně se opravuje střecha a mění okna a dveře na stařečském nádraží, celkové náklady na opravu dosáhnou výše 9,4 milionu korun. Fasáda se za 2,7 milionu korun spravuje v Bystřici nad Pernštejnem. Na podzim se také zahájí oprava střechy v Dobroníně, vyžádá si 4,2 milionu korun.

Mezi větší investiční akce, kde již běží projektová příprava, patří komplexní rekonstrukce staničních budov v Přibyslavi, Křižanově, Velkém Meziříčí a Ostrově nad Oslavou. V případě hladkého průběhu projektové přípravy a soutěží lze předpokládat zahájení samotných prací ještě na podzim letošního roku. Celkové náklady na modernizace těchto budov překročí 117 milionů korun. Letos se stihne proinvestovat pouze část plánovaných nákladů. Ve všech případech se jedná o rozsáhlé úpravy celých objektů, tedy střech, fasád, výplní, izolací, rozvodů a v neposlední řadě i interiérů a prostor pro cestující.

Letos se současně začne s projektovou přípravou opravy hlavního nádraží v krajském městě, zde se předpokládají náklady na celkovou revitalizaci okolo 67 milionů korun. Komplexní rekonstrukce za přibližně 13 milionů čeká také nádraží ve Skleném nad Oslavou. Projektovat se začne modernizace památkově chráněného nádraží ve Světlé nad Sázavou.

Další rozsáhlejší stavební akce se plánují v rámci modernizace celých stanic či úseků tratí, které realizuje stavební správa SŽDC. Patří mezi ně oprava nástupišť na havlíčkobrodském nádraží nebo plánovaná rekonstrukce stanice Jihlava město. Významné investice půjdou na instalaci bezpečnostních technologií na nejfrekventovanější nádraží v kraji v Havlíčkově Brodě, a to v rámci plánované stavby modernizace průjezdu havlíčkobrodským uzlem v letech 2020 až 2022.

 

Největší plánované investice do nádražních budov v Kraji Vysočina
v letech 2018 a 2019
v mil. Kč
Křižanov 43
Velké Meziříčí 36
Přibyslav 22
Ostrov nad Oslavou 15
Stařeč 9,3
Dobronín 4,2
Bystřice nad Pernštejnem 2,7
Projektová příprava (předpoklad zahájení prací 2019, 2020) v mil. Kč
Jihlava 67
Světlá nad Sázavou 21,4
Třebíč 18
Sklené nad Oslavou 13
Jaroměřice nad Rokytnou 8

 


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC