Železniční stanice Roztoky u Prahy bude bezbariérová

01.11.2017

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) investuje 184 milionů korun na zajištění bezbariérovosti železniční stanice Roztoky u Prahy. Pro urychlení realizace tohoto projektu plánuje SŽDC využít novelu stavebního zákona, která nově umožní sloučit územní a stavební řízení do jedné žádosti. Rekonstrukce části stanice výrazně ulehčí cestování nejen imobilním spoluobčanům, ale například i maminkám s kočárky. Vedle nových nástupišť a výtahů přinese také modernizaci podchodu. V případě bezproblémové přípravy bude možné stavbu realizovat v roce 2020.


„Od rekonstrukce železniční stanice si slibujeme především poskytnutí většího komfortu pro cestující, zvýšení kvality odbavení a bezpečnosti při pohybu v železniční stanici,“ říká Petr Hofhanzl, ředitel odboru přípravy staveb SŽDC a doplňuje: „Stanice bude po modernizace výrazně přátelštější i ke spoluobčanům se sníženou schopností pohybu a orientace.“

Stanice Roztoky u Prahy leží na celostátní dvoukolejné elektrizované trati Praha – Kralupy nad Vltavou – Děčín, která je součástí celoevropské sítě TEN-T. V Roztokách zastavují dvě železniční linky systému pražské integrované dopravy, v pracovních dnech tak stanice odbaví až sedm desítek párů osobních vlaků.

Zamýšlená rekonstrukce části železniční stanice navrhuje vybudování nástupišť s celkem čtyřmi nástupními hranami ve výšce 550 mm nad temenem kolejnice, tedy v úrovni podlahy moderních železničních vozů. Tuto praktickou novinku ocení především spoluobčané na invalidním vozíku. Nově tak budou schopni nastoupit do libovolného vlaku bez cizí pomoci. Skončí tak zdlouhavý proces, kdy při naplánované cestě museli pracovníka dopravce požádat o asistenci při nástupu dva dny předem.

Pohodlný přístup na nová bezbariérová nástupiště z rekonstruovaného podchodu zajistí nově navržené výtahy. Modernizace se bude týkat i současného ostrovního nástupiště, to dostane nový přístřešek, který ochrání cestující před nepřízní počasí. Stanice se navíc rozšíří o nové kryté jednostranné ostrovní nástupiště. Bezpečnost v železniční stanici posílí rozšířený kamerový systém. Cestujícím ulehčí přístup na nástupiště nový rozhlas či informační a orientační systém. Odpadne tak i nebezpečné dobíhání vlaku na poslední chvíli, kdy hrozí pád do kolejiště.


Soubory ke stažení

Tisková zpráva ke stažení pdf

 

Recepce (Praha):
Tel.:+420 222 335 711
(POUZE Po–Pá 7:00–15:00)

 

Datová schránka:
uccchjm
Kontaktní formulář
Další kontakty
 

epodatelna@szdc.cz Copyright © 2009-2012 SŽDC