Tiskový servis (tiskové zprávy + prohlášení)

03.12.2019
Rozsáhlá rekonstrukce zabezpečovacího zařízení v Brně se chýlí ke konci
Už příští neděli se vrátí na brněnské hlavní nádraží všechny vlaky, které musely kvůli souběhu hned několika stavebních akcí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jezdit odklonem na jiná nádraží v jihomoravské metropoli. Nejvýznamnější akcí byla rekonstrukce zabezpečovacího zařízení, kromě toho procházely přestavbou dva historické mosty a část staničního kolejiště s více než dvacítkou výhybek. To vše za více než 2 miliardy korun. Na spolufinancování staveb se podílí Evropská unie z Operačního programu Doprava 2014–2020.
02.12.2019
Vlaky se vrátily na opravenou trať Železný Brod – Tanvald
Oprava trati ze Železného Brodu do Tanvaldu probíhala od začátku září. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zde kromě prací na železničním svršku a spodku provedla také úpravu nástupišť ve stanici Velké Hamry a v dalších třech zastávkách. Celková hodnota prací dosahuje 409 milionů korun.
27.11.2019
Projekt železnice na ruzyňské letiště má první územní rozhodnutí
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dosáhla významného pokroku v přípravě modernizace trati Praha – Kladno s připojením Letiště Václava Havla. K úseku Kladno – Kladno-Ostrovec získala územní rozhodnutí a již připravuje dokumentaci pro stavební povolení. V rámci tohoto stupně povolovacího řízení chce investor spolupracovat s kladenskou radnicí zejména na podobě zastávky Kladno město. Modernizace trati spočívá především ve výstavbě druhé koleje a úpravě železničních stanic a zastávek.
25.11.2019
Studie proveditelnosti nové trati Praha – Beroun je schválená
Centrální komise Ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu primárně mezi Prahou a Berounem s doporučením další přípravy nové trati Praha-Smíchov/Branický most – Beroun. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) současně pokračuje v realizaci a přípravě staveb v rámci optimalizace stávající trati mezi Prahou-Smíchovem a Berounem.
22.11.2019
Světový bezpečnostní kongres UIC se zaměřil na strategii zajištění bezpečnosti ve stanicích
Téměř 150 účastníků z 26 zemí z celého světa diskutovalo o problematice bezpečnosti v železničních stanicích v rámci Světového bezpečnostního kongresu UIC. Ve dnech 21. – 22. listopadu se konal v Praze. Spolupořadatelem akce, která se poprvé uskutečnila v České republice, byla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).
21.11.2019
SŽDC spolupořádá 15. ročník Světového bezpečnostního kongresu UIC
Ve dnech 21. a 22. listopadu pořádá Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) společně s Mezinárodní železniční unií (UIC) již 15. ročník Světového bezpečnostního kongresu UIC. Letošním tématem kongresu, který se poprvé koná v České republice, je bezpečnost na nádražích. Akce se koná pod záštitou ministra dopravy Vladimíra Kremlíka.
20.11.2019
Výpravní budovy v Hanušovicích a Křižanově projdou proměnou
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zrekonstruuje další dvě výpravní budovy. Zatímco v Hanušovicích stavba už začala, v Křižanově odstartuje v průběhu prosince. V obou případech by mělo být hotovo v roce 2021.
19.11.2019
Rychlíky v Pačejově nebudou muset brzdit, rychlejší koleje doplní nová nástupiště
Stanice Pačejov na Klatovsku přestane být pomyslnou brzdou na trati z Českých Budějovic do Plzně. Zatímco dosud zde rychlíky musely zpomalovat až na 65 km/h, po dokončení rekonstrukce, kterou dnes slavnostně zahájila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), pojedou až 100 km/h. Dokončení prací je naplánováno na červen 2021. Celkové investiční náklady stavby činí 1 miliardu korun.
15.11.2019
SŽDC úspěšně dokončila přípravu prvního z projektů v programu Blending Call
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) postoupila k dalšímu kroku v přípravě prvního z projektů realizovaného v rámci programu Blending Call a vypsala tendr na zhotovitele stavby s názvem „Velim – Poříčany, BC“.
13.11.2019
SŽDC představila posudky výtoňského mostu
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představila zástupcům památkové péče Ministerstva kultury závěry posudku Kloknerova ústavu ČVUT zaměřeného na dosud provedené práce na mostu na pražské Výtoni. Ty spočívaly především v diagnostice a posouzení stávajícího stavu mostu. Materiál obsahuje také návrh řešení od profesora Eugena Brühwilera ze Švýcarska.