Tiskový servis (tiskové zprávy + prohlášení)

12.10.2018
Informace ze zasedání Správní rady SŽDC
Dne 12. října 2018 se uskutečnilo pravidelné zasedání Správní rady Správy železniční dopravní cesty, státní organizace.
04.10.2018
Studie proveditelnosti posuzuje varianty nového spojení Prahy a Berouna
Začátkem příštího roku budou k dispozici výsledky Studie proveditelnosti nové trasy Praha – Beroun/Hořovice, kterou zadala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Dokument posuzuje jednotlivé varianty vedení nové železniční trati mezi těmito městy, zejména pak z hlediska ekonomické efektivity. Ve hře jsou tři varianty – C s dlouhým tunelem mezi pražským Smíchovem a Berounem, B s kratším tunelem v úseku Praha-Radotín – Beroun a F s tunely do 5 km v úseku Praha-Radotín – Řevnice. Nová trať je navrhována pro smíšenou dopravu s maximální rychlostí do 200 km/hod.
04.10.2018
SŽDC vypsala soutěže na zhotovitele šesti staveb
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vypsala tento týden soutěže na zhotovitele šesti významných staveb, jejichž celkové investiční náklady překročí 8 miliard korun. Rekonstrukcí projdou železniční stanice Řetenice, Letohrad nebo Mikulášovice dolní nádraží. Revitalizovat a elektrizovat se bude trať z Litvínova do Oldřichova u Duchcova či Šakvice – Hustopeče u Brna. Mezi finančně nejnáročnější patří druhá etapa modernizace přerovského železničního uzlu.
03.10.2018
Taktické cvičení Vlak 2018 – výbuch v železničním voze
Jednotky Integrovaného záchranného systému trénovaly ve středu 3. října 2018 koordinaci jednotlivých činností zásahu v případě simulovaného výbuchu tlakové láhve v železničním jídelním voze. Kromě Hasičského záchranného sboru SŽDC a Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy se cvičení aktivně zúčastnila i Asociace dobrovolných záchranářů České republiky.
02.10.2018
SŽDC otevřela opravenou nádražní budovu v Postoloprtech
Železniční stanici Postoloprty nedaleko Loun zdobí opravená nádražní budova. Osm měsíců trvající práce zahrnovaly obnovu celé fasády za 2,17 milionu korun, dodavatelem stavebních prací byla firma Strabag Rail.
27.09.2018
V Mladé Boleslavi skončila rekonstrukce železničního mostu
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dokončila ve stanoveném termínu rekonstrukci železničního mostu v Mladé Boleslavi. Realizace projektu byla zahájena v březnu 2018, hlavním dodavatelem byla společnost STRABAG Rail a. s. Investice dosáhla částky 25,5 mil. Kč (bez DPH) a šlo o prostředky z národních zdrojů.
26.09.2018
SŽDC opravila další dvě výpravní budovy v Plzeňském kraji
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) postupně rekonstruuje výpravní budovy v Plzeňském kraji. V průběhu prázdnin dokončila opravy ve stanici Hrádek u Sušice, v září pak v Nezvěsticích.  Nádražní objekty mají nová okna a dveře a opravené omítky.
25.09.2018
Ocelový most SŽDC přes Dyji získal hlavní evropskou cenu
Stavba nového železničního mostu přes Dyji nedaleko česko-rakouské státní hranice se stala celkovým vítězem pátého ročníku celoevropské soutěže European Steel Bridge Awards 2018. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo v Praze v rámci mezinárodního sympozia, kterého se zúčastnilo celkem 220 delegátů z dvaatřiceti zemí nejen z evropského kontinentu.
21.09.2018
Výstavba Ejpovického tunelu finišuje, první vlak projede jižním tubusem už za dva měsíce
Výstavba dosud nejdelšího železničního tunelu v České republice spěje do závěrečné etapy. Už 15. listopadu projede první vlak jižním tubusem Ejpovického tunelu. Od 9. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, bude zahájen provoz všech vlaků oběma tubusy a cestující tak ocení nejzásadnější z přínosů stavby – zkrácení jízdní doby mezi Plzní a Prahou.
19.09.2018
Správa železniční dopravní cesty se představí na Národním dni železnice 2018 v Českých Budějovicích
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) je partnerem Národního dne železnice, který se uskuteční v sobotu 22. září ve Středisku oprav kolejových vozidel v Českých Budějovicích. SŽDC představí speciální techniku, která bude k vidění v rámci Světa změny.