O volné prostory v nádražních budovách mají zájem státní úřady i města. Současně s tím, jak pokračují opravy nádražních budov, které jsou v majetku Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), probíhají i jednání o využití volných prostor s orgány státní správy či samosprávy.

Prvním případem, kam se loni přesunuli státní zaměstnanci, konkrétně Policie ČR, byl Prostějov. Letos ožijí policisty či státními nebo městskými úředníky další nádražní budovy.

Volné prostory výpravních budov v železničních stanicích Aš, Louny, Podbořany a Sokolov obsadil Fond dalšího vzdělávání. Na konci ledna otevře svou služebnu přímo v prostorách vestibulu mosteckého nádraží Městská policie Most. Ta bude dohlížet mimo další své aktivity i na pořádek v okolí samotné nádražní budovy. Služebny městské policie budou také na nádražích v Náchodě a Teplicích v Čechách. Policie ČR pak zamíří například do Bohumína, Chocně, Žďáru nad Sázavou a Břeclavi. V Dolní Lipce a Hrádku nad Nisou bude nově úřadovat přímo na nádraží Celní správa, v Pardubicích Probační a mediační služba a v Břeclavi Česká správa sociálního zabezpečení.

O využití vhodných prostor v nádražních budovách mají samozřejmě zájem také města a obce, vzorovým příkladem pro ostatní může být Štěpánov na Olomoucku, kde v budově na nádraží sídlí místní spolky. Na děčínském hlavním nádraží pak otevřel své informační centrum Městský úřad Děčín.